close
دانلود آهنگ جدید
کاخ سعد آباد ؛ تهرانگردی شاهانه
loading...

deltaturist

مای کاخ سبز، سنگ های منحصر به فرد سبز رنگی از معادن خمسه است که از زنجان به اینجا آمده و به همین علت آن را کاخ سبز می‌نامند. یکی از جاذبه های تاریخی و مهم پایتخت، یادگاری ارزشمند از دوره قاجار و پهلوی است که موزه های متعددی را در دل خود جای داده است. کاخ موزه ای بسیار بزرگ و دیدنی در شمال تهران که به گشت و گذار منحصر به فردی دعوتتان می‌کند. یک گنجینه بی نظیر برای عکاسی، برانداز کردن معماری های ایرانی و اروپایی و خوشمزه گردی که خاطره ای تمام و کمال برایتان خواهد ساخت. اینجا همانجایی است…

کاخ سعد آباد ؛ تهرانگردی شاهانه

گلزار بازدید : 7 پنجشنبه 09 آبان 1398 نظرات ()
مای کاخ سبز، سنگ های منحصر به فرد سبز رنگی از معادن خمسه است که از زنجان به اینجا آمده و به همین علت آن را کاخ سبز می‌نامند.

یکی از جاذبه های تاریخی و مهم پایتخت، یادگاری ارزشمند از دوره قاجار و پهلوی است که موزه های متعددی را در دل خود جای داده است. کاخ موزه ای بسیار بزرگ و دیدنی در شمال تهران که به گشت و گذار منحصر به فردی دعوتتان می‌کند. یک گنجینه بی نظیر برای عکاسی، برانداز کردن معماری های ایرانی و اروپایی و خوشمزه گردی که خاطره ای تمام و کمال برایتان خواهد ساخت. اینجا همانجایی است که به دربار معروف است. کاخ سعد آباد تهران. بیایید تا با مجله دلتا سری به محل زندگی شاه ایران بزنیم و گردشی یک روزه داشته باشیم.

محمدرضا شاه

کاخ سعد آباد

حدود 110 هکتار زمین وسعت کاخ سعد آباد است. در شمالی ترین نقطه تهران، خوش آب و هوا. در همسایگی کوههای البرز، کنار ولنجک و تجریش که از میان آن رودخانه ای (جعفرآباد) می‌گذرد. انقدر بزرگ است که کاخ ها و موزه ها و ساختمان های متعددی را در خود جای داده است. یک دنیای قجری که جنگلی طبیعی دارد و چشمه سارها  و باغستان و آواز خوش پرندگان رویای به حقیقت پیوسته آن است.

رضا شاه

چطور برویم؟

در این کاخ چندین در برای ورود وجود داشته مثلاً دری برای ورود رضا خان که در نظامیه بود، یا دری مجزا برای ورود محمدرضا پهلوی که در خیابان دربند بود و چندین ورودی دیگر. اما امروز برای بازدید فقط می‌توانید از دو در ورودی زعفرانیه و میدان دربند وارد شوید.

زعفرانیه: خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

دربند: میدان تجریش، خیابان شهید جعفری، ضلع جنوبی میدان دربند

شاه ایران

در کاخ سعد آباد چه خبر؟

بین تهران قدیم و تهران امروز، بین محل زندگی ما و محل زندگی شاه ایران تنها یک مسیر فاصله است. مسیر را که بپیمایید وارد یک دنیای دیگر می‌شوید. باغی بزرگ با ده ها بخش مختلف و مرزبندی های مشخص که اکنون هرکدام‌شان به یک مکان تمام کمال برای بازدید تبدیل شده‌اند.

کاخ موزه ملت

یک اثر شاخص در کاخ سعد آباد هست، بزرگترین کاخ آن که به کاخ سفید مشهور است. پر از هنر ایرانی، متشکل از 10 تالار تشریفاتی. گچبری های بی نظیر و خیره کننده وَ معماری ایرانی و اروپایی. مزین شده به قالی های دست بافت کرمان و کاشان و یزد.

موزه ملت

ساخت این کاخ 5 سال به طول انجامید و محل زندگی تابستانی محمدرضا پهلوی و فرح دیبا شد. پس از آن در سال 1345 به مدت 4 سال توسط فرح مورد بازسازی قرار گرفت و به سلیقه خودش آنجا را تعمیر کرد و به شکل کنونی در آورد.

اضافه کردن سالن سینما، نصب آسانسور، استفاده از شیشه های ضدگلوله و افتتاح موزه اختصاصی فرح از مهمترین تغییرات توسط وی بود. البته این موزه امروز به نام موزه ملل معروف است و تابلو هایی از هنرمندان ایرانی و خارجی و همچنین مجسمه های حجمی را نیز در آن خواهید دید.

کاخ موزه ملت

کاخ اسود ، موزه هنرهای زیبا

ساختمانی در جنوب مجموعه کاخ سعد آباد وجود دارد که به عنوان وزارت دربار توسط محمدرضا پهلوی استفاده می‌شد. سنگ های مرمر سیاهی که در نمای این کاخ مورد استفاده قرار گرفت باعث معروف شدن آن به کاخ اسود شد.

پس از انقلاب این کاخ به موزه هنر های زیبا تبدیل شده و آثار هنرمندان معاصر را در خود جای داده است. همچنین گالری از نقاشی های هنرمندان اروپایی که یکی از آنها تابلوی «سالوادور دالی» به نام خواب است.

موزه هنرهای زیبا

موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد

یکی از بناهای قدیمی کاخ سعدآباد که در دروره محمدرضا پهلوی به عنوان فرماندهی ضد اطلاعات گارد شاهنشاهی (گارد جاویدان) مورد استفاده قرار می‌گرفت، امروز به موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد تبدیل شده است. در اینجا آثاری از دوره پنجاه ساله حکومت پهلوی مانند 44 جلد آلبوم  و 45 برگ سند نوشتاری از دوره پهلوی در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

یکی از قدیمی ترین آلبوم‌های این موزه، مربوط به برگزاری جشن چهارمین سال تاجگذاری رضاشاه در سال 1308 خورشیدی است، آخرین آلبوم این مجموعه هم به اشرف پهلوی و خانواده‌اش تعلق دارد.

محمدرضا شاه

آشپزخانه سلطنتی

در مجموعه کاخ سعد آباد روزانه برای 20 نفر غذا پخته می‌شد در ساختمانی 800 متری که در مرکز باغ قرار دارد. 15 نفر آشپز به صورت اختصاصی برای محمدرضا پهلوی، فرح دیبا و فرزندانشان در کاخ سفید آشپزی می‌کردند. امروز این ساختمان به موزه ای برای دیدن آشپزخانه مخصوص شاه ایران تبدیل شده است.

در سالن مرکزی این آشپزخانه، تجهیزات و ظروف،. در اتاق سردخانه، یخچال های صنعتی، و در گالری نمایش، اشیای کاربردی در آشپزخانه سلطنتی را خواهید دید. جالب است به شما بگویم که یک شرکت آلمانی تمام تجهیزات و امکانات مدرن این آشپزخانه را تعبیه کرد مانند فر برقی، گریل، سرخ کن و حتی قابلمه های برقی.

اشپزخانه سلطنتی

موزه استاد فرشچیان و حسین بهزاد

پس از انقلاب آثار نفیس به جا مانده از استاد محمود فرشچیان در ساختمانی که محل زندگی رضاشاه در دوره اول پهلوی بود، به نمایش در آمده است. در این ساختمان بیش از 50 تابلوی نقاشی از وی وجود دارد. یکی از مفاخر ایران که در سال 1393 نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر به وی اهدا شد.

کاخ کرباسی، دفتر کار و استراحت رضا شاه در کاخ سعد آباد بود و در دوره کودکی و نوجوانی رضا پهلوی به عنوان کاخ ولیعهد مورد استفاده قرار گرفت. امروز این بنا نیز به موزه استاد غلامحسین بهزاد اختصاص داده شده است. شما می‌توانید در پنج سالن، طراحی های مدادی و مرکبی و نگارگری های رنگی از این استاد ارزشمند مینیاتور را به تماشا بنشینید.

مینیاتور

کاخ سبز

کاخ موزه سبز یکی از زیبا ترین کاخ های مجموعه سعد آباد است. ساخت این بنا برای رضاخان حدود 7 سال به طول انجامید. نمای این بنا سنگ های منحصر به فرد سبز رنگی از معادن خمسه است که از زنجان به اینجا آمده و به همین علت آن را کاخ سبز می‌نامند. جلوه های زیبایی از هنر ایرانی مانند آیینه کاری، گچبری، خاتم کاری، تذهیب و … را می ‌توانید در این بنا مشاهده کنید که بسیار بی نظیر و چشم نواز است.

کاخ سبز

موزه میر عماد

بنایی کهن باقی مانده از قرن 13 هجری قمری در مجموعه سعد آباد و جود دارد که پس از انقلاب به نمایشگاهی از آثار بزرگترین استاد خوشنویسی میرعماد الحسنی سیفی قزوینی اختصاص دارد. در گذشته فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا پهلوی در این کاخ زندگی می‌کردند. از جمله آثاری که در این موزه می‌توانید ببینید دیوان اشعار و مرقعات، کتاب های خطی، اشیای کاربردی در کتابت و خوشنویسی، کتیبه های میخی عیلامی و اوستایی و … است.

موزه برادران امیدوار

ساختمانی با نمای قرمز در شمال غربی کاخ سعد آباد و بازمانده از دوره قجار وجود دارد که پس از انقلاب به نمایش خاطرات و یادگارهای به جا مانده از اولین جهانگردان ایرانی به نام عیسی و عبدالله امیدوار، پرداخته است. حاصل سفر های این دو برادر به 99 کشور از 5 قاره جهان شامل فیلم ها و عکس ها و صنایع دستی است که همه را می‌توانید در یک بازدید از نظر بگذرانید. هدف سفرهای این دو برادر، تحقیق کردن درباره زندگی انسان های بدوی و دور از تمدن و شناساندن ایران به مردم جهان بود.

برادران امیدوار

موزه اتومبیل های سلطنتی

تمام اتومبیل هایی که به دوره پهلوی تعلق دارد در این موزه به نمایش در آمده‌اند. تعدادی از آن ها تولیدات شرکت های خودروسازی معروف جهان هستند. گالری رولزرویس و بنز، جذاب ترین بخش این موزه هستند. یک مرسدس بنز اس ال 300  که یکی از زیباترین و کمیاب ترین خودروهای کلاسیک جهان به حساب می‌آید نیز به نمایش در آمده که متعلق به فرح دیبا بوده است.

همچنین یک مرسدس بنز 600 با بدنه و شیشه های ضدگلوله از دیگر آثار فاخر این مجموعه است که متعلق به محمدرضا پهلوی بوده است. دارای سیستم تنظیم ارتفاع هیدرولیک، شیشه و صندلی های برقی، سان روف، کولر، 8 سیلندر و گیربکس اتوماتیک و وزن حدود 6 تن بوده‌است. سه دستگاه رولز رویس ،یک دستگاه خودروی اسپید باگی، پنج دستگاه بنز، شش دستگاه موتور سیکلت، یک دستگاه اسنوموبیل و یک دستگاه کالسکه از دیگر دیدنی های این موزه هستند.

خودروهای سلطنتی

کافی شاپ ، رستوران و عکاسخانه

گشت و گذار در کاخ سعد آباد قطعاً ساعت ها به طول خواهد انجامید. ممکن است خسته و گرسنه شوید به همین منظور کافه رستوران هایی در این مجموعه قرار دارند که می‌توانید دمی در آن استراحت کرده و نوشیدنی های متفاوت میل کنید.

رستوران هایی در کنار کاخ سبز و کاخ ملت هستند که انواع غذاهای سرد و گرم، ایرانی و فرنگی را در آنجا سرو می‌کنند و می‌توانید حسابی خوشمزه گردی کنید.

بخش عکاسخانه قاجار هم یک سرگرمی متفاوت است که می‌توانید لباس های مردم تهران قدیم را بپوشید و عکس هایی برای آلبوم خاطرات خود ثبت کنید. این عکاسخانه را روبروی کاخ ملت می‌توانید بیابید.

عکاسخانه قجری

بناهای ندیدنی

غیر از کاخ ها و موزه های قابل بازدید، ساختمان هایی در کاخ سعد آباد  وجود دارند که نمی‌توانید آن ها را ببینید.

 • کاخ احمدشاهی: قدیمی‌ترین کاخ موجود در مجموعه سعدآباد
 • کاخ بهمن پهلوی: یکی از زیباترین ساختمان‌های مجموعه به شمار می‌رود. بهمن پسر غلامرضا پهلوی بود. اینجا در حال حاضر به عنوان دفتر مدیریت موزه از آن استفاده می‌کنند.
 • کاخ لیلا: جدیدترین ساختمان مجموعه است و اقامتگاه تابستانی لیلا پهلوی، کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی است. امروزه مرکز هدفمندی برنامه‌ ریزی برای کودکان و نوجوانان در این مکان مشغول به کار است.
 • ساختمان عبدالرضا: امور اداری مجموعه در آن برپاست. عبدالرضا پهلوی هفتمین فرزند و چهارمین پسر رضا شاه بود که معمولا از دربار دوری می‌ کرد و  چندین دوره ریاست مجمع جهانی حفاظت از حیات وحش را به عهده گرفت و سرانجام در فلوریدا دار فانی را وداع گفت.

کاخ موزه سعد آباد

بناهای در اختیار ریاست جمهوری

 • کاخ اختصاصی: بعد از انقلاب، به عنوان موزه تاریخ طبیعی مورد استفاده قرار گرفت. اما در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری است.
 • کاخ ملکه مادر: در دوران پهلوی، محل گذران آخرین سال‌های زندگی رضاشاه، پیش از تبعید به جزیره موریس بود و تاج الملوک، همسر وی و مادر شاه ایران بود. در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری ایران و آن را با عنوان ساختمان جمهور می‌شناسند.
 • کاخ احمدرضا: در کنار میدان دربند کاخ احمدرضا پهلوی است. این بنا نیز در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار دارد.
 • کاخ فریده دیبا: فریده دیبا، مادر فرح دیبا بود که بعد از ازدواج فرح با محمدرضا پهلوى به دربار راه پیدا کرد. این ساختمان در اختیار نهاد ریاست جمهوری است.
 • کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی: نخستین فرزند پسر شاه ایران و مطابق قانون اساسی، ولیعهد ایران بود. کاخ متعلق به او پس از انقلاب اسلامی ایران برای مدتی به موزه دفینه تبدیل شد و در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار دارد.
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
مجله دلتا-گردشگری -نکات حقوقی-سلامتی-دکوراسیون-جاهای زیبای دیدنی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 408
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 9
 • آی پی دیروز : 6
 • بازدید امروز : 158
 • باردید دیروز : 7
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 175
 • بازدید ماه : 452
 • بازدید سال : 1,185
 • بازدید کلی : 5,580